Relacje z letnich wydarzeń fizycznych (VI-IX 2012)

Wyjazd do CERNu i GSI, Instytutu Badania Ciężkich Jonów w Darmstadt (wakacje 2012)

Dobrą alternatywą dla oficjalnych staży i praktyk jest zgłoszenie się do grupy badawczej na przykład na FUWie. Ja wybrałam się do Zakładu Spektroskopii Jądrowej. W ten sposób po trwającym pół roku okresie wizyt w laboratorium udało mi się bardzo dużo nauczyć, a w czasie wakacji uczestniczyłam w eksperymentach z fizyki jądrowej w CERNie i GSI :)

Aleksandra Lis , aleks.a.lis (maupka) gmail.com

Summer Research Internship na Nanyang Technological University (czerwiec-lipiec 2012)

Relację Kai Cegiełki można również przeczytać w tym pdfie. A oto ulotka tegorocznej edycji programu.

termin: 3 czerwca - 26 lipca 2013 (więc trzeba przesunąć sesję letnią na wrzesień)
miejsce: Singapur
aplikacja: formularz online który się drukuje i wysyła pocztą wraz z wykazem ocen i listem polecającym; aplikuje się na konkretny temat badawczy (lista tematów na stronie)
deadline: 30 października 2012 - formularz online, 9 listopada 2012 - wersja papierowa, wyniki w kwietniu 2013
kwestia finansowa: płacą 3000 S$ (1 SGD=2.6 PLN) w dwóch ratach; lot kosztuje ok 2500 PLN w jedną stronę (~3200 w dwie strony), zakwaterowanie prawdopodobnie za darmo, więc nie jest źle ;) uwaga: na stronie jest napisane że trzeba sobie samemu znaleźć zakwaterowanie, ale prawie na pewno będzie możliwość darmowego mieszkania w akademiku.
czym się zajmowałam: trafiłam do Center For Biomimetic Sensor Science i zajmowałam się biosensorami na bazie błon lipidowych. Uniwersytet jest całkiem bogaty i laboratoria są bardzo dobrze wyposażone. Ogólnie na programie było 40 osób i większość nie musiała się za bardzo przepracowywać ;) Na koniec trzeba napisać raport i zrobić plakat. Były też różne warsztaty np. scientific writing oraz wycieczki po Singapurze. Weekendy wolne - można sobie skoczyć do Indonezji, Malezji albo Hong Kongu.
czy było warto: zdecydowanie tak :) Singapur to fascynująca mieszanka kultur, do tego międzynarodowe środowisko, tropikalny kimat, okazja do pozwiedzania Azji Południowo-Wschodniej. No dobrze, pod względem naukowym też było całkiem rozwijająco.
Zapraszam do zadawania pytań.

Kaja Cegiełka, kaja.cegielka (maupka) gmail.com

Fermi National Accelerator Laboratory ( współpraca w latach 2010-2012)

Oto relacja Marii Żurek nt. jej trzyletniej współpracy z Fermilabem, która zaczęła się od maila do grupy badawczej, z pytaniem, czy można przyjechać na praktyki.

Institute for Quantum Computing, Waterloo, Canada

Instytut organizuje szkołę letnią oraz praktyki wakacyjne (najczęściej połączone z udziałem w szkole letniej.) Szkoła letnia nazywa się USEQIP - Undergraduate School on Experimental Quantum Information Processing. W tym roku byli tam Daniel Gustaw 242374 (maupka) stud.umk.pl oraz Michał Papaj. Prezentacja Michała Papaja.

ICFO - Caixa Catalunya Summer Fellows

W tym roku był tam Krzysztof Kaczmarek kkaczmarek(maupka)student.uw.edu.pl Oto jego prezentacja.

Relacje Wakacyjne w archiwum: