Członkowie koła aktywnie spędzili wakacje:
Spis treści
|
23rd Marian Smoluchowski Symposium (26-29 IX 2010)
Tomasz Tkocz
Sympozjum Mariana Smoluchowskiego, to jedna z kilku corocznie organizowanych konferencji przez fizyków statyczycznych z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku tematem były Macierze Przypadkowe i ich związki z Teorią Informacji. Ze swoimi wykładami zjechali się specjaliści z tej dziedziny z całego świata. Nie tylko fizycy, ale także matematycy, dlatego referaty były dosyć rozmaite. Oprócz referatów odbyła się także sesja posterowa. Aby umilić czas, organizatorzy zapewnili wycieczkę. (Zwiedzaliśmy zakamarki Collegium Maius, miejsca gdzie odbywała się konferencja.) Muszę przyznać, że środowisko fizyków statystycznych z UJ jest bardzo miłe, a konferecję uważam za udaną.
25th International Conference of Physics Students (17-23 VIII 2010, Graz, Austria)
Udział wzięli: Przemysław Bienias, Radosław Chrapkiewicz, Michał Tomasz Godziszewski, Piotr Kucharski, Piotr Migdał, Tomasz Smoleński, Joanna Zielińska.
Więcej informacji (w tym: slajdy, zdjęcia i opinie) na podstronie ICPS 2010 Graz.
6. Wakacyjne Warsztaty Wielodyscyplinarne, 19-29 VIII 2010 (Olsztyn)
Odbyły się już 6. Wakacyjne Warsztaty Wielodyscyplinarne (obóz dla zdolnych licealistów), pod patronatem m. in. SKFiz UW (a także Koła Pasjonatów Matematyki UW i Koła Naukowego Informatyków UW). Członkowie i sympatycy Koła prowadzili następujące warsztaty:
- Marcin Kotowski, Michał Kotowski, Teoria informacji
- Michał Tomasz Godziszewski, Piotr Kucharski, Szczególna Teoria Względności - a gdzie byli rodzice?
- Piotr Migdał, Transformata Fouriera, czyli rzecz o widmach
- Tomasz Badowski, Arek Trawiński, Marcin Osowski, Przygotowanie do Olimpiady Fizycznej
- Piotr Migdał, Matematyczny model gry w mafię i Zespół Aspergera a nauki ścisłe - o nerdach (krótkie wykłady)
Więcej informacji o samych warsztatach, a także relacje i zdjęcia, na stronie Warsztatów. Zapraszamy do prowadzanie warsztatów, a także pomocy w organizacji, w kolejnej edycji!
Piotr Migdał
Jak co roku, obóz uważam na udany - dopisali zarówno uczestnicy, jak i kadra (w drugim przypadku - przynajmniej tak twierdzili uczestnicy w ankietach). Wiadomo dobre towarzystwo plus hardcorowe warsztaty z mat/fiz/inf gwarantują niezłą zabawę. Oprócz części naukowej był park linowy i ognisko. Wieczorami dominowało Ktulu, gra planszowa Small World oraz ciekawe dyskusje.
Dodatkowo - powstał Drogowskaz Pasjonata (autorstwa orgnizatorów WWW) - poradnik dla młodych zdolnych licealistów, którzy chcą rozwijać swoje talenty. Test polecamy zarówno wyżej wymienionym, jak i osobom, które mają z nimi styk (rodzice, nauczyciele, tutorzy). Zapraszmy do lektury!
Balaton Summer School
Udział wzięli: Michał Tomasz Godziszewski, Piotr Migdał i Tomasz Smoleński.
Więcej informacji (w tym: opinie i zdjęcia) na podstronie o BSSinP .
Corfu Summer School and Workshops on Elementary Particle Physics and Gravity
Bogumiła Gorczyca
W te wakacje, wraz z kolegami, brałam udział w wakacyjnej szkole na Corfu. Jest to wydarzenie organizowane od wielu lat, które łączy w sobie konferencję z letnią szkołą. W ramach Corfu2010 odbyła się cztery tygodniowe sesje poświęcone różnym obszarom tematycznym; my braliśmy udział w "School and Workshops on Standard Model and Beyond - Cosmology". W ciągu dnia były dwa bloki zajęć: jedne skierowane do studentów, bardziej przypominające klasyczne wykłady (odniosłam wrażenie, że większość uczestniczących studentów to doktoranci, ale magistranci, jak ja, też byli) oraz typowo konferencyjne "talki". Taka miesznka pozwoliła przejrzeć bardzo wiele zagadnień z fizyki cząstek, a mnie osobiście dała szansę zobaczyć jak żywa jest to dziedzina, poznać główne nurty jej rozwoju. Czas był mocno zagospodarowany przez orgaznizatorów, co nie przeszkadzało nam przed/po/między wykładami korzystać z uroków przepięknej greckiej wyspy Korfu i ciepłego Morza Jońskiego, cieszyć się doborowym, międzynarodowym towarzystwem i świetną kuchnią. Można było ubiegać się o sfinansowanie pobytu przez organiztorów.
Gorąco polecam!
Hadron Particle Summer School
Arkadiusz Trawiński
Wakacyjna szkoła fizyki hadronowej, to wydarzenie odbywające się co dwa lata na początku sierpnia. Do dwudziesto paro tysięcznego niemieckiego miasteczka, Bad Honnef, przyjeżdżają młodzi fizycy (głównie 3 i 4 rok studiów) z całego świata - Belgi, Francji, Holandii, Niemiec, Rosji, Polski, Ukrainy, USA, i innych. Od poniedziałku do czwartku przed południem odbywają się wykłady, a po południu ćwiczenia. W piątek natomiast, każda grupa ćwiczeniowa prezentuje wyniki tygodniowej pracy. Wieczory głównie pozostawione są do własnej inwencji partycypujących, organizatorzy zapewniają wycieczkę w góry i do laboratorium w Juelich.
Grupa na Facebooku

Institut de Ciencies Fotoniques
Joanna Jankowska
W te wakacje wyjechałam na 3-miesięczne stypendium do Institut de Ciencies Fotoniques (ICFO) w Barcelonie. Moim zdaniem Instytut jest super. Zajmują się prawie wszystkim, co ma jakikolwiek związek z fotonami - od teorii po badania bardzo stosowane. Dobra kadra, mnóstwo młodych ludzi z całego świata, nowoczesny sprzęt, świetne warunki finansowe - są naprawdę na światowym poziomie i chętnie przyjmują studentów (w szczególności od kilku lat organizują letnie stypendia - ICFO - Caixa Catalunya Summer Fellows Program; trzeba się tym zainteresować w styczniu). Generalnie - bardzo polecam! P.S. No i Barcelonę też ;)
Jyvaskyla Summer School
Maciej Lisicki
Już od 20 lat w ciągu dwóch tygodni sierpnia na Uniwersytecie w Jyvaskyla w Finalandii odbywa się szkoła letnia. Jej tematyka jest na tyle rozległa, że każdy znajdzie tam coś dla siebie - od energii odnawialnej przez fizykę i nauki komputerowe po matematykę. Kursów jest kilkadziesiąt, każdy trwa ok. 10-20h (tydzień) i kończy się egzaminem/zaliczeniem i przyznaniem punktów ECTS. Uczestniczyłem w JSS w 2008 i 2010 roku i za każdym razem była to duża przyjemność - kursy są interesujące, a okoliczna przyroda wspaniała. To ciekawa propozycja dla żądnych wrażeń naukowych i jednocześnie turystycznych. Można poznać uroki sauny i fińskich jezior i nawiązać kontakt z wieloma Polakami, którzy pracują przy tamtejszym cyklotronie.
Kursy są zróżnicowane pod względem poziomu, ale nadają się zarówno dla doktorantów, jak i studentów studiów magisterskich. Udział w szkole jest bezpłatny, jednak trzeba opłacić nocleg w akademiku (ok. 200 eur za 2 tygodnie) i posiłki, które są jednak dofinansowane przez uniwersytet. Zdecydowanie polecam!
Obóz Naukowy SKFiz (4-11 VII 2010, Bukowina Tatrzańska)
Udział wzięli: prof. Stanisław Głazek, Kamil Serafin i Arek Trawiński.
Więcej informacji (w tym: opinie i zdjęcia) na podstronie o V Obóz Naukowy SKFiz.
Perimeter Institute
Aleksandra Klimek
Chciałabym polecić wszystkim aplikację na wakacyjny staż Summer Undergraduate Research Opportunities Project w Instytucie Fizyki Teoretycznej Perimeter, w Waterloo w Kanadzie. O samym Instytucie można by opowiadać dużo. Instytut został ufundowany przez Mike Lazardisa, twórcę marki Blackberry jakieś dziesięć lat temu. Od tego czasu udało mu się stać dość ważnym miejscem. Założeniem jest prowadzenie badań na jak najbardziej fundamentalnym poziomie nawet bez widoku na jakieś zastosowania praktyczne. Najważniejsze grupy naukowe, które tam istnieją to: teoria strun, kosmologia, kwantowa grawitacja, i komputery kwantowe. Instytut współpracuje również z mieszczącym się w tym samym mieście Institute for Quantum Computing, jednostką badawczą bardzo cenioną w tej dziedzinie.
W programie co roku ogłaszanych jest kilka tematów badawczych. Na każdy z nich może dostać się po 1, 2 osoby. Wyniki kwalifikacji ogłaszane są w marcu, staż odbywa się w uzgodnionym wcześniej terminie pomiędzy majem a wrześniem. Może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Te kilkanaście tygodni to czas na pracę badawczą i długie dyskusje z opiekunami w Instytucie. Jedyną rzeczą, jakiej się oczekuje od uczestnika po zakończeniu stażu, to przygotowanie pół godzinnej prezentacji. W rzeczywistości często rezultatem stażu jest publikacja. Ponadto odbywa się tam wiele wykładów, konferencji, wśród których można znaleźć coś ciekawego. Instytut jest miejscem wymiany myśli mądrych ludzi z całego świata. Wśród pracowników/odwiedzających naukowców znajdują się: Lee Smolin, Leonard Susskind, Stephen Hawking, Neil Turok, a z polskich nazwisk: Jerzy Lewandowski. Jeśli chodzi o sprawy związane z przetrwaniem i miłym spędzaniem wolnego czasu w Kanadzie: Instytut pomaga załatwić sprawy związane z podróżą i inne ew. problemy, zapewnia mieszkanie, kieszonkowe. Godziny pracy są nieregulowane, liczą się raczej jej rezultaty, więc po odpowiednich uzgodnieniach z prowadzącymi można nawet pozwolić sobie na kilkudniowe wycieczki po Kanadzie.
Lista nowych tematów nie została jeszcze ogłoszona, więc mogą się przydać tytuły prezentacji końcowych z zeszłego roku:
- Some Ideas (not to try!) on Quantum Gravity Phenomenology
- equilibration and lieb robinson bounds
- quench dynamics of a topologically ordered system
- inflation, eternal inflation, and thermodynamics
- Physical Theory and Bayesian Methodology
- Hydrodynamics and holography. Modelling quark-gluon plasma at RHIC
- quantum state tomography
Praktyki z grawitacji na Wydziale Fizyki
Krzysztof Święcicki
W te wakacje brałem udział w stażu wakacyjnym zorganizowanym przez Katedrę Teorii Względności i Grawitacji. Pracowałem pod opieką prof. Lewandowskiego nad tematem 'topologia algebraiczna pian spinowych'. Muszę przyznać, że okazało się to być dla mnie doświadczenie różniące się od dotychczasowych - miałem pełną wolność w wyborze kierunku pracy, jedynie na początku praktyk profesor podzielił się ze mną swoimi pomysłami i zasugerował pewien kierunek. Ostatecznie nie udało mi się osiągnąć żadnych namacalnych wyników, co oczywiście nie oznacza, że czas ten okazał się bezproduktywny. Moja lektura podręczników z topologii algebraicznej czy prac Johna Baeza oraz rozmowy z pracownikami i doktorantami Katedry dały mi naprawdę dużo.
Warto podkreślić, że staż był płatny, co (podobno) jest rzadkością w Warszawskich warunkach.
Zasadniczo bardzo polecam wszystkim, których nie odstrasza indywidualny charakter pracy.
Weizmann Institute of Science (Izrael)
Marcin Kotowski
W wakacje 2010 (czerwiec-sierpień) brałem udział w organizowanym przez Weizmann Institute of Science w Izraelu stażu naukowym dla studentów The Kupcinet - Getz Science School for International and Israeli Students. Staż jest przeznaczony dla studentów przed etapem magisterskim, jest dostępny dla studentów wszystkich dyscyplin (matematyka, fizyka, biotechnologia itd.) i polega na współpracy naukowej z wybraną grupą badawczą z Instytutu, pod opieką jednego z profesorów.
Przy aplikowaniu podajemy listę preferencji, złożoną z maks. 4 pracowników Instytutu, z którymi chcielibyśmy potencjalnie współpracować. Dobrze jest wcześniej skontaktować się z upatrzonym profesorem, choćby po to, by upewnić się, czy będzie dostępny w wakacje, czy przyjmuje studentów i jaki projekt miałby ewentualnie do zaoferowania. Jeśli dostaniemy się na staż, trafiamy pod opieką jednej z wybranych osób i z nią współpracujemy. Deadline zgłoszeń upływa 31 grudnia, warto więc zająć się "papierkologią" odpowiednio wcześnie.
Selekcja jest dość ostra (w tym roku przyjęto ok. 20% zgłoszeń), toteż warto zadbać o dobre rekomendacje (zwłaszcza od kogoś, kto w jakikolwiek sposób jest związany z Weizmannem, choćby przez wspólne prace).
Szczegóły pracy na stażu całkowicie zależą od tego, z kim współpracujemy, w jakiej dziedzinie i czy jest to praca doświadczalna, czy teoretyczna itd. Ja pracowałem pod opieką Vered Rom-Kedar, zajmującej się układami dynamicznymi, nad badaniem zjawiska tzw. "Fermi acceleration" w 3 wymiarach, co polegało głównie na analitycznych i numerycznych obliczeniach dynamiki tego modelu. Przy okazji uczestniczyłem też w paru konferencjach i seminariach, dużo zyskałem też na rozmowach z różnymi pracownikami Instytutu (na zasadzie "tell me about your research").
Pod koniec pobytu każdy wygłasza 15-minutową prezentację o tym, czym się zajmował i jakie osiągnął rezultaty - ponieważ wystąpienie wygłasza się do mieszanego audytorium, warto dbać o zrozumiałość i przystępność referatu (co niestety nie zawsze się udawało, zwłaszcza ludziom z biotechnologii i pokrewnych dziedzin).
Instytut sam w sobie jest fajnym miejscem, dysponuje dużym, przepięknym i nowoczesnym kampusem (wszystkie możliwe wydziały zgromadzone w jednym miejscu), jest oczywiście przodującym na świecie ośrodkiem badawczym w wielu dziedzinach, więc mamy szansę na kontakt z nauką na najwyższym poziomie. Dla uczestników programu organizowane są wycieczki po Izraelu (oczywiście w weekendy jest też czas na samodzielne podróżowanie po kraju), dostaje się również stypendium w wysokości 2000 szekli miesięcznie, które spokojnie wystarcza na życie w Izraelu.
Uczestników stażu jest około 35, reprezentują wszystkie dziedziny i są z całego świata (Ameryki, Polski, Serbii, Rosji, Brazylii, Meksyku). Jest dużo czasu na integrację i eksplorację Izraela (np. wyjazd do Jerozolimy), zresztą sam Izrael jest dość interesującym krajem, mającym swoje osobliwości biorące się głównie z religii i polityki - przykładem jest całkowita atrofia komunikacji miejskiej w szabat (nie kursuje nic poza taksówkami).
Ogólnie staż bardzo polecam - jeśli ktoś ma bardziej szczegółowe pytania dotyczące samego przebiegu stażu lub osób pracujących w Weizmannie, zachęcam do kontaktu: moc.liamg|1ikswotok.nicram#moc.liamg|1ikswotok.nicram.
zdjęcia: http://picasaweb.google.com/michal.kotowski1