Relacje z letnich wydarzeń fizycznych (VII-IX 2009)

Członkowie koła aktywnie spędzili wakacje:

  • Przemek Bienias

Wziąłem udział w International Conference of Young Astronomers (7-13.09.09, Kraków). Jest to świetne miejsce do nawiązanie kontaktów z zagranicznymi uczestnikami (bardzo ważne w tej dziedzinie). Każdy powinien znaleźć coś dla siebie choć z drugiej strony rozrzut poziomu wiedzy był bardzo duży. Ogromnym plusem całej konferencji były imprezy, spotkania "integracyjne" w miejscowych lokalach:) Polecam, zwłaszcza jeżeli lubisz dobrą zabawę:)

  • Michał Tomza

W XXIV Międzynarodowej Konferencji Studentów Fizyki (10-18 VIII 2009) odbywającej się tym razem w Splicie w Chorwacji udział wziął jeden dzielny członek SKFiz, który zachęca do udziału w przyszłorocznej edycji ICPS odbywającej się w Grazu w Austrii.

  • Adam Zadrożny

W te wakacje miałem okazje uczestniczyć, w dniach 5-12 lipca [2009], w Balaton Summer School in Physics, zorganizowanym przez Węgierskie Stowarzyszenie Studentów Fizyki Mafihe. […] Uczestniczyłem w wykładach z astrofizyki. Moim skromnym zdaniem były przygotowane niezmiernie profesjonalnie, z dużą dbałością o szczegóły oraz łatwość zrozumienia. […] Balaton Summer School in Physics jest godny polecenia jeśli komuś zależy na niezłych wykładach i poznaniu ciekawych ludzi. Jeśli jednak komuś zależy tylko i wyłącznie na wykładach o wyśrubowanym poziomie trudności i ma zamiar tylko się czegoś uczyć, to powinien wybrać jakieś inne miejsce.
Pełna opinia jest zawarta w pliku BalatonSummerSchool2009_SKFiz_AZ.pdf.

  • Michał Kotowski

W wakacje razem z moim bratem brałem udział w stażu dla studentów organizowanym przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Polega to na tym, że pod okiem jednego z pracowników Centrum prowadzi się badania na wybrany przez siebie temat - listę tematów zaproponowanych w tym roku można znaleźć tu: http://www.cft.edu.pl/staze_naukowe2009.pdf. Zdecydowałem się na współpracę z prof. Markiem Kusiem - zaproponowany przez niego temat dotyczył opisu kwantowego splątania układów (np. qubitów) za pomocą różnych geometrycznych niezmienników. Temat w sumie bardziej matematyczny niż fizyczny, sporo było tu algebry liniowej (miałem okazję poduczyć się trochę teorii reprezentacji grup Liego), ale ma ścisły związek z kwantową teorią informacji i informatyką kwantową.
Nie wiem, jak to wygląda w przypadku innych pracowników, ale współpracę z prof. Kusiem oceniam bardzo dobrze. Profesor jest życzliwy, pomocny, nie pogania za bardzo ;), chętnie dyskutuje na temat prowadzonych prac - przy pierwszym spotkaniu powiedział, że "jak się uda Panom coś wymyślić, to się to opublikuje, a jak się nie uda, to zmienimy temat" :). Dodatkową zaletą stażu jest fakt, że jest on płatny - można więc połączyć przyjemne z pożytecznym (staż trwa miesiąc z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy).
Ogólnie - gorąco polecam!

  • Krzysiek Zieleniewski

Byłem na piątych Wakacyjnych Warsztatach Wielodyscyplinarnych, które tym razem odbyły się w Olsztynie [20-30 IX 2009]. Warsztaty są w zasadzie coroczną akcją, na których można przedstawić swój wykład(y) i posłuchać innych. Ja mówiłem o elektrodynamice. Oprócz tego jest to niezła okazja do integrowania się przy ktulu, secie oraz go - co widać na zdjęciach umieszczonych na mojej picassie.
Pozostałe zdjęcia i relacje są na stronie wWwV.

  • Radek Chrapkiewicz

W te wakacje, wraz z kolegami Grześkiem Mazurem i Tomkiem Smoleńskim uczestniczyliśmy w programie badawczym w Ośrodku Cyklotronowym na Indiana University w USA. Program trwał jeden miesiąc i w tym czasie zostaliśmy włączeni do prac zespołu zajmującego się programem Spin Echo Scattering Angle Measurement (SESAME). SESAME to technika badania struktury próbek z wykorzystaniem wiązki neutronów, różniąca się w swej idei od zwykłego rozpraszania neutronów. W trakcie naszego pobytu we trójkę pomogliśmy zespołowi w budowie i diagnozowaniu aparatury, zbudowaliśmy precyzyjny detektor pola magnetycznego oraz napisaliśmy program komputerowy symulujący ewolucję spinu neutronów w polach magnetycznych używanego sprzętu. Staż można uznać za bardzo kształcący i ciekawy, dający możliwość poznania amerykańskiego systemu badań naukowych oraz poznania dziedzin fizyki eksperymentalnej nie rozwijanych bezpośrednio w Polsce. Wyjazd był naszą prywatną inicjatywą, kontakt z profesorem z Indiana University nawiązaliśmy na OSKNF w listopadzie 2008. Jako, że Indiana University jest bardzo zainteresowany współpracą z naszym uniwersytetem i bardzo chciałaby częściej gościć polskich studentów (a my nie byliśmy wcale pierwszymi!) to śmiało mogę polecić Wam wszystkim wyjazd do tego miejsca np. w kolejne wakacje :)

  • Olek Kubica

W tym roku brałem udział w trzyipółmiesięcznym stażu wakacyjnym na University of Toronto. Pracowałem w grupie prof. Grega Scholesa. Staż możliwy był dzięki stypendium od Profesora oraz od Centre for Quantum Information and Quantum Control. Ogólnie finansowo nie było problemów, lecz wszystko trzeba organizować na własną rękę. W czasie stażu zajmowałem się symulowaniem transferu energii w białkach w procesie fotosyntezy - przygotowywałem numeryczne symulacje w programach Mathematica i Matlab. Myślę, że wyjazd rozwijający - możliwość poznania nowych ludzi, poćwiczenia angielskiego i popracowania nad ciekawymi problemami.

Więcej o możliwościach stażowo-konferencyjno-warsztatowych na podstronie Konferencje i staże.

Relacje Wakacyjne w archiwum: