Spotkania 2014/15

oraz spotkania z cyklu (spisane na oddzielnej podstronie):

Spotkania w roku akademickim 2014/15 (nowe)

Spotkanie 19. stycznia 2015 - prof. Demiański "O czarnych dziurach" (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 19. stycznia 2015
poniedziałek, 19:15
Miejsce 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent PROF. MAREK DEMIAŃSKI
IFT, FUW
Temat O CZARNYCH DZIURACH
Abstrakt Czarne dziury to jedne z najbardziej fascynujących i zagadkowych obiektów astronomicznych jakie istnieją w wszechświecie. Na spotkaniu opowiem o najważniejszych własnościach czarnych dziur, metodach ich detekcji i pytaniach związanych z czarnymi dziurami, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi.

Spotkanie 21 stycznia 2015 "Diamentowy Grant" (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 21 stycznia 2015
środa, 19:15
Miejsce 1.40, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegenci Michał Papaj, Michał Parniak, Tomasz Maciążek
magistranci FUW
Temat Diamentowy Grant, czyli jak student może zdobyć pieniądze na badania
Abstrakt Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych programem Diamentowy Grant, zarówno studentów IV roku, jak i młodszych lat. Laureaci ostatniej edycji konkursu omówią w skrócie założenia programu i przedstawią swoje wnioski, które uzyskały finansowanie (z fizyki doświadczalnej, teoretycznej i matematycznej) wraz z oficjalnymi recenzjami i uwagami komitetu. Na koniec przewidziany jest czas na pytania uczestników, zarówno tych piszących właśnie projekty, jak i tych, którzy będą to robić w kolejnych latach.
Prezentacja Diamentowy Grant
Materiały Opis projektu Michała Parniaka
Linki Laureaci grantu na Wydziale

Flaszki SKFiz + KNASTR 17 Grudnia 2014 (edytuj)

FLASZKI
Termin 17 Grudnia 2014
środa, 19:00
Miejsce 1.40, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Temat Cokolwiek tylko chcecie powiedzieć a co w jakiś sposób jest związane z naukami ścisłymi (preferowana fizyka i astronomia)
Zachęta W imieniu Koła Naukowego Astronomów UW oraz Studenckiego Koła Fizyki UW chcielibyśmy zaprosić Was do wzięcia udziału w organizowanej przez nas Wydziałowej edycji Flaszek, a przede wszystkim zachęcić do wygłoszenia własnej!
Ale z czym się to pije? Flaszki (od angielskiego flash talks) to krótkie, pięcio-minutowe wystąpienia, w tej edycji o tematyce związanej z naukami ścisłymi. Mogą być prezentacją ciekawego projektu, artykułu lub własnych badań. Do dyspozycji prelegentów będzie rzutnik multimedialny oraz tablica.
Jak wyglądały flaszki w poprzednich latach, szczególnie te większe, ogólnowydziałowe możecie zobaczyć na stronie www.flaszki.waw.pl
Zgłoszenia prosimy kierować na lp.ude.wuf|zifks#lp.ude.wuf|zifks
Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko prelegenta oraz tytuł wystąpienia. Ewentualne prezentacje multimedialne prosimy przygotować w formacie pdf ( lub wcześniej z nami skonsultować, w celu uniknięcia problemów technicznych ).
Flaszkomówcy (wkrótce)

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW 15 Grudnia 2014 Wigilia kołowa + seminarium Jakuba Kierdaszuka (edytuj)

Walne Zebranie Członków SKFiz, Wigilia Kołowa wspólnie z kołem Astronomów
Termin 15 Grudnia 2014
poniedziałek, 19:15
Miejsce 1.40, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Spotkanie "Ja i mój licencjat"
Prelegent Jakub Kierdaszuk
FUW
Temat Nanodruty kwantowe przykryte grafenem
Abstrakt Struktura nanodrutów z azotku galu przykrytych od góry grafenem może być komponentem do budowy nowoczesnych ogniw fotowoltaicznych. Pierwszym krokiem w realizacji tego celu jest poznanie właściwości połączenia nanodrutów i grafenu poprzez wykonanie badań podstawowych. W ramach licencjatu wykonałem pomiary luminescencji, bezkontaktowe pomiary transportowe w spektrometrze EPR i pomiary spektroskopii Ramanowskiej. Położenie grafenu na nanodrutach obniża intensywność fotoluminescencji nanodrutów i skraca czas życia nośników. W grafenie można zaobserwować efekt słabej lokalizacji pokazujący zwiększenie zdefektowania grafenu przełożonego na nanodruty w porównaniu do grafenu nałożonego na warstwę epitaksjalną azotku galu. Nanodruty wzmacniają również widma ramanowskie grafenu oraz zmieniają lokalnie parametry jego charakterystycznych pików. Obliczone na podstawie pomiarów słabej lokalizacji i spektroskopii ramanowskiej parametry defektów grafenu są ze sobą skorelowane.
Walne Zebranie Członków
OBECNOŚĆ CZŁONKÓW OBOWIĄZKOWA
(o uzasadnionej nieobecności prosimy wcześniej poinformować lp.ude.WUF|ziFKS#lp.ude.WUF|ziFKS)
Cel * Przedstawienie przez Prezesa sprawozdania z działalności koła w roku 2014
* Powołanie zarządu
Wigilia Kół SKFiz i KNASTR
Termin Godzina 20:30
Zachęta Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków SKFizu oraz KNASTRu do pozostania po spotkaniu na kołowej wigilii. Tak jak rok temu będziemy prowadzić luźne dyskusje w dobrej atmosferze. Zachęcamy wszystkich do przyniesienia własnych wypieków, potraw, napojów i wszystkiego co nada temu spotkaniu przyjemnej atmosfery - a także zgłaszania tego przed spotkaniem, dzięki czemu Wasz ulubiony Zarząd nie zbankrutuje przed Świętami.

Spotkanie 8. grudnia 2014 (Maciej Kozubal) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 8. grudnia 2014r.
poniedziałek, 19:15
Miejsce sala 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent mgr MACIEJ KOZUBAL
ITE
Temat Biomimetyka - złożoność i piękno przyrody oraz zaradność ludzka
Abstrakt Czerpanie inspiracji z natury dla rozwiązywania problemów (jej imitowanie) zwane jest biomimetyką. Zastosowania dotyczą inżynierii jak też biologii oraz nauk socjalnych. Seminarium dedykowane jest przeglądowi najważniejszych oraz najciekawszych (w uznaniu prelegenta) zagadnień biomimetyki. Charakter spotkania będzie więc popularnonaukowy ale też nie zabraknie podstaw fizycznych wybranych zagadnień. Celem będzie również przedstawienie złożoności i piękna przyrody. Niech dalszemu rozbudzeniu ciekawości posłużą przykłady źródeł inspiracji: skrzydło ptaka, owoc łopianu, skóra rekina, oko ćmy, skóra gekona, motyl Morpho, liść lotosu, źdźbło trawy, pióro pawia, Physarum polycephalum, dziób kałamarnicy.

Spotkanie nadzwyczajne: Sir Roger Penrose (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 3. grudnia 2014
środa, 18:00
Miejsce 0.06, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent PROF. SIR ROGER PENROSE
University of Oxford
Temat Dyskusja studentów wydziału FUW z zaproszonym gościem
Abstrakt Dzięki uprzejmości i zgodzie sir Rogera Penrose'a i jego bliskiego współpracownika oraz hosta podczas pobytu w Warszawie prof. Krzysztofa Meissnera mogliśmy gościć na spotkaniu Koła tego wybitnego angielskiego fizyka i matematyka.
Spotkanie miało formę dyskusji - publiczność zadawała pytania, a prelegent (długo) na nie odpowiadał. Wkrótce pojawi się pełniejsza relacja spotkania, zdjęcia i plik wideo.
Materiały Plik audio do ściągnięcia

Spotkanie 10. grudnia 2014 (Mariusz Tobolski) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 10. grudnia 2014
środa, 19:15
Miejsce 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent MARIUSZ TOBOLSKI
Licencjusz KMMF, FUW
Temat Tensory a fizyka - część 2.
Abstrakt Głównym celem wykładu jest przedstawienie konstrukcji iloczynu tensorowego przestrzeni wektorowych oraz podstawowych własności tensorów. Zostanie również postawione kluczowe z punktu widzenia fizyki pytanie: Jak ta konstrukcja ma się do obiektów takich jak tensor momentu bezwładności, tensor napięć Maxwella, tensor pola elektromagnetycznego, tensor metryczny w przestrzeni Minkowskiego czy też bazy iloczynowe dla układu wielu cząstek w mechanice kwantowej? W trakcie drugiego spotkania skupimy się na praktycznej stronie obiektów jakimi są tensory i il. tensorowe.

Spotkanie 1. grudnia 2014 (Maciej Ciemny) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 1. grudnia 2014
poniedziałek, 19:15
Miejsce 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent MACIEJ CIEMNY
FUW, WUM
Temat Receptory GPCR – spojrzenie z pogranicza medycyny i fizyki - część druga (badanie struktury białka)
Abstrakt Spotkanie jest kontynuacją seminarium wygłoszonego 20. października 2014r. Padło wówczas pytanie: "W jaki sposób bada się tak skomplikowaną strukturę jak białko? Skąd mamy geometryczny obraz białka?" Odpowiedzi na to pytanie jest poświęcone wystąpienie prelegenta.

Spotkanie "trójkołowe" 27. listopada 2014r. (edytuj)

Spotkanie SKFiz + KNAstr + Nanorurki
Termin 27. listopada 2014
czwartek, 20:00
Miejsce sala 1.40., Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Temat Spotkanie trójkołowe
Abstrakt Odbędzie się gościnny wykład opiekuna naukowego KNAstru, prof. Tomasz Bulika, przedstawiciele koła Nanorurki przygotują flaszkę o tematyce związanej z nanotechnologiami, a SKFiz przygotuje krótki przegląd najnowszych wiadomości z dziedziny fizyki. Po zakończeniu tej części zachęcamy wszystkich do pozostania i wzięcia udziału w nieformalnych dyskusjach oraz grze w planszówki. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:00 (lub 18:00, lub innej) w nowym budynku Wydziału Fizyki - więcej szczegółów wkrótce, na stronie SKFiz.)

"Salon Teoretyczny" - Całki po trajektoriach cz. 3 (26. listopada 2014r.) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 26. listopada 2014r.
środa, 19:15
Miejsce 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent prof. PIOTR CHANKOWSKI
IFT, FUW
Temat Całki po trajektoriach w mechanice kwantowej i kwantowej teorii pola. (2+1)/2
Abstrakt Na poprzednich spotkaniach dokładnie obliczono zachowanie i znaleziono jakościowe cechy oscylatora harmonicznego metodą całek po trajektoriach. W trakcie trzeciej części pokażę, co robić w przypadku trudniejszych potencjałów, a także jak całki po trajektoriach dają połączenie QFT z mechaniką statystyczną i z tzw. wykładnikami krytycznymi.

Spotkanie 24. listopada 2014r. "Stażowe" (edytuj)

Spotkanie stażowe SKFiz
Termin 24. listopada 2014r.
poniedziałek, 19:15
Miejsce 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent Klaudia Gołos (1), Klaudia Płodzień, W.Rządkowski, Adam Kordeczka (2)
z (1) IQC, (2) FUW
Temat RELACJE ZE STAŻÓW NAUKOWYCH I LETNICH SZKÓŁ
Abstrakt Oddać raporty, zdać egzaminy, a co potem? Na tym spotkaniu studenci, którzy wzięli udział w ciekawych stażach zagranicznych i krajowych, opowiedzą o swoich doświadczeniach i domysłach, co liczy się przy aplikacji. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pojechać w jakieś ciekawe miejsce w najbliższym roku. Jeśli byłeś na jakimś ciekawym stażu i chcesz coś powiedzieć, napisz do nas!
Prezentacje Adam Kordeczka - Prezentacja Adama
Klaudia Płodzień - Prezentacja Klaudii
Wojciech Rządkowski -Prezentacja Wojtusia

"Salon teoretyczny" - Całki po trajektoriach cz. 2 (19. listopada 2014r.) (edytuj)

Salon Teoretyczny
Termin 19. listopada 2014
środa, 19:15
Miejsce 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent PROF. PIOTR CHANKOWSKI
Instytut Fizyki Teoretycznej, FUW
Temat Całki po trajektoriach w mechanice kwantowej i kwantowej teorii pola. 2/2
Abstrakt Na spotkaniu dokładnie "przeliczymy" kwantowy oscylator metodą całek po trajektoriach. Ponieważ zwykle na wykładzie z QFT pokazuje się to pobieżnie, ze względu na brak czasu, a my możemy się na kilku drobiazgach zatrzymać dokładniej. Przykłady rachunkowe uzupełnię opowiedzeniem, jak całki po trajektoriach dają połączenie QFT z mechaniką statystyczną i - ale to by trochę zajęło - z tzw. wykładnikami krytycznymi.

Spotkanie 17. listopada 2014 (Mariusz Tobolski) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 17. listopad 2014
poniedziałek, 19:15
Miejsce sala 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent MARIUSZ TOBOLSKI
Licencjusz KMMF, FUW
Temat Tensory a fizyka
Abstrakt Głównym celem wykładu jest przedstawienie konstrukcji iloczynu tensorowego przestrzeni wektorowych oraz podstawowych własności tensorów. Zostanie również postawione kluczowe z punktu widzenia fizyki pytanie: Jak ta konstrukcja ma się do obiektów takich jak tensor momentu bezwładności, tensor napięć Maxwella, tensor pola elektromagnetycznego, tensor metryczny w przestrzeni Minkowskiego czy też bazy iloczynowe dla układu wielu cząstek w mechanice kwantowej?

"Salon teoretyczny" - Całki po trajektoriach cz. I (12. listopada 2014r.) (edytuj)

Salon Teoretyczny
Termin 12. listopada 2014
środa, 19:15
Miejsce 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent PROF. PIOTR CHANKOWSKI
Instytut Fizyki Teoretycznej, FUW
Temat Całki po trajektoriach w mechanice kwantowej i kwantowej teorii pola. 1/2
Abstrakt Na spotkaniu dokładnie "przeliczymy" kwantowy oscylator metodą całek po trajektoriach. Ponieważ zwykle na wykładzie z QFT pokazuje się to pobieżnie, ze względu na brak czasu, a my możemy się na kilku drobiazgach zatrzymać dokładniej. Przykłady rachunkowe uzupełnię opowiedzeniem, jak całki po trajektoriach dają połączenie QFT z mechaniką statystyczną i - ale to by trochę zajęło - z tzw. wykładnikami krytycznymi.

Spotkanie 3. Listopada 2014 (Aleksandra Lis) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 3. listopada 2014
poniedziałek, 19:15
Miejsce 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent Aleksandra A. Lis
ZSJ IFD FUW
Temat Egzotyczne kanały rozpadu w pobliżu linii odpadania protonu
Abstrakt Egzotyczne jądra w pobliżu linii odpadania protonu charakteryzują się dużą energią dostępną w przemianie beta. Dzięki temu możliwe są rozpady do wysoko wzbudzonych, niezwiązanych stanów w jądrze-córce i emisji tzw. protonów opóźnionych. Po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko 50 lat temu, a w roku 1983 odkryto jednoczesną emisję dwóch protonów opóźnionych. Jednoznaczne potwierdzenie istnienia emisji trzech protonów opóźnionych stało się możliwe dzięki nowemu typowi detektora: komorze projekcji czasowej z odczytem optycznym (ang. optical time projection chamber). Obecnie znane są tylko trzy izotopy, w których występuje to ciekawe zjawisko. Ten sam typ detektora pozwolił w 2007 roku na potwierdzenie i dokładniejsze zbadanie odkrytego zaledwie kilka lat wcześniej nowego typu promieniotwórczości: rozpadu dwuprotonowego. Wszystkie te fascynujące eksperymenty ukazują bogactwo nieznanych wcześniej, rzadkich kanałów rozpadu jąder atomowych daleko po lewej stronie ścieżki stabilności.

Spotkanie 27. października 2014r. (prof. Meissner) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 27. październik 2014r.
poniedziałek, 19:15
Miejsce sala 1.40, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent PROF. KRZYSZTOF MEISSNER
IFT, FUW
Temat UNIKALNOŚĆ MODELU STANDARDOWEGO

Spotkanie 20 października 2014 (Maciej Ciemny) (edytuj)

Spotkanie SKFiz "O tym co fizyka może zrobić dla medycyny"
Termin 20 Października 2014
poniedziałek, 19:15
Miejsce sala 1.03, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent Maciej Ciemny
FUW, WUM
Temat Receptory GPCR – spojrzenie z pogranicza medycyny i fizyki
Abstrakt Receptory sprzężone z białkiem G (GPCR) to niepozorne białka, które w ostatnich latach wzbudzają coraz żywsze zainteresowanie (m.in. nagroda Nobla z chemii w 2012) naukowców z wielu dziedzin, przede wszystkim – biofizyki i medycyny. GPCR są biomolekularnymi nanosensorami, które stanowią stworzony przez naturę pomost między sygnałami chemicznymi, rządzonymi mechaniką kwantową, a zachowaniem tkanek czy nawet całego organizmu, które widać gołym okiem. Badanie tych receptorów jest szansą dla medycyny na przygotowanie skutecznej terapii niektórych chorób jak i, jednocześnie, dużym wyzwaniem dla biofizyki ze względu na trudności w ich opisie. W ramach spotkania odbędziemy wycieczkę ze skali mikro – reprezentowanej przez niewielką cząsteczkę sygnałową – do świata makro – czyli obserwowalnej reakcji komórki. Po drodze pokażę również, jak przy pomocy różnych metod fizyki można próbować przybliżyć się do odpowiedzi na ważne pytania stawiane przez współczesną medycynę.

Dyskusja: po co SKFiz? 13. października 2014r. (edytuj)

0005_sisyphus.jpg
Spotkanie SKFiz
Termin 13. X 2014 r.
poniedziałek, 19:15
Miejsce Sala 1.12, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Temat Po co nam Koło Naukowe?
Abstrakt Studenckie Koło Fizyki UW istnieje już 9 lat i sądzimy, że należy zrewidować zasady jego działania, tak by mogło jak najlepiej służyć wszystkim chętnym studentom, uwzględniając ich potrzeby. Pragniemy zatem serdecznie zaprosić Was do dyskusji o celach i metodach działania SKFizu, Liczymy na to, że wszystkie osoby żywo zainteresowane znalezieniem swojego miejsca w Kole i miejsca Koła w społeczności Wydziału Fizyki będą mogły poświęcić swój czas i przyjdą na dyskusję.
Plan 1. Otwarcie dyskusji.
2. Zadanie pytania: "Po co istnieje Koło Naukowe?":
• próba odpowiedzi przez każdego z uczestników dyskusji,
• podsumowanie wniosków.
3. Zadanie pytania: "W jaki sposób dążyć do wyznaczonych celów?":
• próba odpowiedzi przez każdego z uczestników dyskusji,
• podsumowanie wniosków.
4. Ciąg dalszy w ramach luźnej dyskusji.
5. Wolne wnioski.

Inauguracyjne spotkanie zapoznawcze SKFiz i KNAstr UW 09 Października 2014 (edytuj)

loga.jpg
Inauguracyjne spotkanie zapoznawcze SKFiz i KNAstr UW
Termin 09 Października 2014
czwartek, 18:00
Miejsce Klubokawiarnia Mam Ochotę
ul. Grójecka 75,Warszawa
Opis Na spotkanie w nieformalnej atmosferze zapraszamy wszystkich obecnych Członków i Sympatyków KNAstru i SKFizu, a także osoby, które dopiero chciałyby zaangażować się w życie naszych Kół. Szczególne zaproszenie kierujemy do nowo przyjętych studentów chcących rozwijać swoje zainteresowania w gronie ludzi dzielących ich pasję.