Spotkania 2011/12

Spotkania w roku akademickim 2011/12 (nowe)

SPOTKANIE 28 maja 2012 (flashtalks) (edytuj)

Spotkanie SKFiz i KNASTR
Termin 28 maja 2012
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent RÓŻNI PRELEGENCI
Temat spotkanie, w czasie którego każdy może powiedzieć coś ciekawego
Abstrakt Razem z Kołem Naukowym Astronomów Uniwersytetu Warszawskiego będziemy wygłaszać tak zwane flashtalks – czyli ekspresowe 5-minutowe wystąpienia. Flaszki mają same zalety – przede wszystkim są krótkie i lekkostrawne. W czasie ok. godzinnego spotkania można poznać wiele nowych idei i zagadnień naukowych. Tematy wystąpień pojawią się już wkrótce, zapraszamy do zgłaszania się zainteresowanych wygłoszeniem flaszki. Wstępna lista tematów obejmuje: Jak założyć własną firmę zajmującą się fizyką? (Marcin Grzybowski), Czy zmieniając prędkość obserwatora można zobaczyć nowe cząstki? (Tomasz Odrzygóźdź), Dlaczego szum jest najkorzystniejszy do przekazu informacji? (Aleksandra Klimek), Łowcy burz (Barbara Handzlik), Lucy in the sky with diamonds (Magdalena Sieniawska), Inteligentne miasta (Max Sokołowski), Tranzyt Wenus (Przemek Mróz).
Ogłoszenie Ogłoszenie.pdf
Materiały Marcin Grzybowski: strona Laboratorium EE
Tomasz Odrzygóźdź: już wkrótce
Aleksandra Klimek: The physical limits of communication, Lachmann, Newman, Moore, A mathematical theory of communication, Claude Shannon
Barbara Handzlik: pdf z prezentacją
Magdalena Sieniawska: pdf z prezentacją
Max Sokołowski: pdf z prezentacją
Przemysław Mróz: pdf z prezentacją
Nagroda specjalna Aleksandry Klimek Nagrodę otrzymała Barbara Handzlik. Gratulujemy!

SPOTKANIE 7 V 2012 (Piotr Olejniczak, Kamil Serafin) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 7 maja 2012
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegenci Piotr Olejniczak, Kamil Serafin
Temat Wystąpienia członków SKFiz
Abstrakt Piotr Olejniczak: Technologie informatyczne a fizyka
Świat przechodzi właśnie dość istotną transformację: większość informacji jest przekazywanych poprzez komputery i Internet, w postaci cyfrowej. Komputery mogą nie tylko szybciej liczyć i symulować bardziej złożone procesy, ale przeprowadzać wnioskowania. Dzięki komputerom praca fizyka jak i każdego naukowca może, a na pewno musi ulec zmianie; choć wielu naukowców zdaje się nie doceniać roli komputerów w służbie nauki. Nowoczesne oprogramowanie i interfejsy (wizualizacje) mogą prowadzić do diametralnej zmiany procesu poznawczego (który dla naukowca jest sednem działalności), tak aby docieranie do istoty problemu stało się o wiele łatwiejsze.
Kamil Serafin: Paradoks bliźniąt i symulacje STW
Postaram się bardzo obrazowo wyjaśnić paradoks bliźniąt - w szczególności zaprezentuję symulację/animację komputerową rozważanego problemu oczyma obu bliźniaków. Będzie możliwość animacji (niemal) dowolnego innego paradoksu.
Prezentacja PREZENTACJA_OLEJNICZAK.pdf

SPOTKANIE 2 kwietnia 2012 (mgr Radosław Chrapkiewicz) (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 2 kwietnia 2012
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent MGR RADOSŁAW CHRAPKIEWCZ
Instytut Fizyki Doświadczalnej, Zakład Optyki, FUW
Temat ROZPRASZANIE RAMANA W PARACH RUBIDU JAKO NIEKLASYCZNE ŹRÓDŁO ŚWIATŁA
Opis Ze względu na nagłą nieobecność zaplanowanego prelegenta, Radek podjął się zadania stworzenia ad hoc krótkiego wykładu połączonego z pokazem w laboratorium. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się w ramach doktoratu oraz poznaliśmy jedną z potencjalnych metod zbudowania pamięci kwantowej. SKFiz został uratowany i udało się nawet uzyskać 50-procentową zgodność tytułów prezentacji. Materiały już wkrótce!

SPOTKANIE 2 kwietnia 2012 (prof. Piotr Kossacki) (edytuj)

kropka_nad_i.png
Spotkanie SKFiz
Uwaga SPOTKANIE NIE ODBYŁO SIĘ
Termin 2 kwietnia 2012
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent prof. PIOTR KOSSACKI
Zakład Fizyki Ciała Stałego, FUW
Temat KROPKI KWANTOWE JAKO NIEKLASYCZNE ŹRÓDŁA ŚWIATŁA
Abstrakt Półprzewodnikowe kropki kwantowe stanowią niezwykle obiecujące nieklasyczne źródła światła. Ze względu na małe rozmiary i łatwość integracji z układami elektronicznymi, mogą mieć istotne znaczenie aplikacyjne. Już obecnie istnieją zawierające kropki kwantowe, diody emitujące pojedyncze fotony. Pokazana też została emisja splątanych par fotonów. Podczas seminarium będę mówił o spektroskopowych badaniach półprzewodnikowych kropek kwantowych. Omówię też podstawowe zagadnienia związane z dynamiką wzbudzenia i rekombinacji w nanostrukturach półprzewodnikowych.
Ogłoszenie Ogłoszenie.pdf

SPOTKANIE 26 Marca 2012 (Maciej Urbanowicz) (edytuj)

pwsat.png
Spotkanie SKFiz
Termin 26 Marca 2012
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent MACIEJ URBANOWICZ
Politechnika Warszawska
Temat PW-Sat, czyli jak zbudować własnego satelitę…
Abstrakt Dowiesz się: …dlaczego nasz Cube Sat waży 1 kg a nie 1.33 kg? …jakie były wymagania postawione konstruktorom PW-Sata? …jak wyglądał ostatni etap budowy satelity PW-Sat? …jak wygląda finalny model satelity?
WWW projektu http://www.pw-sat.pl/, źródło grafiki: PW-Sat / AstroNautilus.pl
Ogłoszenie Ogłoszenie.pdf

SPOTKANIE 19 Marca 2012 (Anna Jacyszyn) (edytuj)

quasar.jpg
Spotkanie SKFiz
Termin 19 marca 2012
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent Anna Jacyszyn
Koło Naukowe Astronomów Uniwersytetu Warszawskiego
Temat Poszukiwanie kwazarów poza Obłokami Magellana w oparciu o dane OGLE
Abstrakt Znaczna część projektów realizowanych we współczesnej astronomii opiera się na wieloletnich przeglądach nieba, w tym na prowadzonym przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego projekcie OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) - jednym z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć polskiej astronomii. Na spotkaniu chciałabym omówic jedną z idei opierających się właśnie na danych z OGLE. The Magellanic Quasars Survey, bo tak się ona nazywa, to prowadzony przez dr. Szymona Kozłowskiego projekt, którego głównym celem jest odnalezienie oraz badanie jak największej ilości kwazarów poza Obłokami Magellana. Jak do tej pory odbyły się dwie części projektu. Pierwsza, będąca testem metody, potwierdziła, ze opracowany wcześniej empirycznie sposób selekcji kandydatów na kwazary (czyli aktywne jądra galaktyk – w skrócie AGN lub QSO) daje pozytywne wyniki, oraz druga, w której uczestniczyłam – ukierunkowana już na same poszukiwania. Pomimo obserwacji tylko części obszaru Obłoków Magellana udało nam się zwiększyć liczbę znanych AGNów poza Małym Obłokiem Magellana dwa, a poza Wielkim aż cztery razy. Podczas mojego wystąpienia chciałabym opowiedzieć, dlaczego warto szukać kwazarów i dlaczego akurat w gęstych polach gwiazd a także na czym polega autorska metoda selekcji i jak ostatecznie potwierdziliśmy wyniki. Omówię również dotychczasowe osiągnięcia projektu oraz plany i nadzieje na przyszłość.
Ogłoszenie Ogłoszenie.pdf

SPOTKANIE 9 stycznia 2012 (Kotowscy) (edytuj)

sem_Koto(1).jpg
Spotkanie SKFiz
Termin 9 stycznia 2011
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent Michał i Marcin Kotowscy
Institute for Quantum Computing, Waterloo
Temat Optyka liniowa a złożoność obliczeniowa
Abstrakt W ostatnich latach coraz częściej badane są fizyczne modele obliczeń pośrednie pod względem złożoności obliczeniowej pomiędzy komputerami klasycznymi a kwantowymi. Z drugiej strony, metody kwantowej teorii informacji często pozwalają na prostsze i bardziej eleganckie dowody zupełnie "niekwantowych" twierdzeń. W czasie referatu chciałbym przedstawić (na podstawie prac Scotta Aaronsona), jak zastosować model obliczeń oparty o pasywną optykę liniową (czy ogólniej: o nieoddziałujące bozony) do rezultatów z teorii złożoności obliczeniowej.
Ogłoszenie Ogłoszenie.pdf

SPOTKANIE 12 GRUDNIA (edytuj)

flashlight.jpg
Spotkanie SKFiz
Termin 12 XII 2011
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent dr Krzysztof Turzyński
Instytut Fizyki Teoretycznej, Katedra Teorii Cząstek i Oddziaływań Elementarnych, FUW
Temat ,,Cząstki elementarne we wczesnym Wszechświecie ” - CIEMNA MATERIA
Abstrakt Coraz więcej obserwacji potwierdza hipotezę, że około ćwierci gęstości energii we Wszechświecie stanowi ciemna materia. Czym ona jest? Skąd się wzięła? Jak ją bezpośrednio zaobserwować? Wydaje się, że odpowiedź na drugie pytanie jest stosunkowo prosta, a próby odpowiedzi na pytanie trzecie doprowadziły do niezłego ambarasu - o czym postaram się pokrótce opowiedzieć.
Ogłoszenie Ogłoszenie

SPOTKANIE 28 listopada 2011 (edytuj)

mozaika.jpg
Spotkanie SKFiz
Termin 28 listopada 2011
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent prof. dr hab. Radosław Przeniosło
Zakład Struktury Materii Skondensowanej (SMS)
Instytut Fizyki Doświadczalnej, FUW
Temat ,,Kryształy i kwazikryształy”
Abstrakt Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii otrzymał Daniel Schechtman za odkrycie kwazikryształów. Odkrycie kwazikryształów było bardzo ważnym wydarzeniem. Do opisu struktury kwazikryształów nie wystarcza stosowanie standardowych 230 grup symetrii w przestrzeni 3-wymiarowej i konieczne jest użycie grup przestrzennych w przestrzeni o większej liczbie wymiarów (dotychczas stosowano 5- lub 6- wymiarowe). Odkrycie kwazikryształów przyczyniło się między innymi do zmiany definicji pojęcia kryształu. W seminarium omówione zostaną podstawy opisu struktur kryształów oraz metody doświadczalne ich badania. Omówione zostaną podstawowe typy struktur kryształów w chronologicznej kolejności. Kryształy opisywane przy użyciu grup symetrii w przestrzeni 3-wymiarowej (od 1914 r.). Kryształy z modulacją położeń lub obsadzeń atomów opisywane przy użyciu grup symetrii w przestrzeni 4-wymiarowej (od 1974 r.). Kwazikryształy opisywane przy użyciu grup symetrii w przestrzeni 5- i 6-wymiarowej (od 1984 r.).
Ogłoszenie Ogłoszenie.pdf
Materiały Prezentacja.pdf Wykład noblowski.pdf Artykuł Penrose'a.pdf
Uwaga! Dowód braku periodyczności kwazikryształów/parkietażu na 35. stronie artykułu Penrose'a!

SPOTKANIE 21 listopada 2011 (edytuj)

Spotkanie SKFiz
Termin 21 listopada 2011
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent STUDENCI, KTÓRZY POJECHALI NA STAŻE
Temat ,,Nie tylko egzaminy… czyli warto jeździć na staże”
Abstrakt … co robić, aby Twoje studia były czymś więcej niż tylko zdawaniem egzaminów. Podpowiedzą, w jakie fajne miejsca można pojechać, dadzą praktyczne wskazówki przy aplikacji. Dowiesz się, co można zrobić, aby już na pierwszych latach studiów nawiązać kontakty naukowe i zaangażować się w jakimś fajnym projekcie badawczym. Usłyszysz o wielu ciekawych studenckich inicjatywach naukowych. Aby zrobić coś wartościowego na studiach, trzeba się samemu za tym „nachodzić”, ale warto posłuchać rad innych studentów.
W programie: Weizmann Institute of Science, Perimeter Institute for Theoretical Physics, Institut de Ciències Fotòniques, Uniwersytet w Utrechcie i inne.
PS Jeśli byłeś na ciekawym stażu i chciałbyś się tym podzielić - zapraszamy!!!
Ogłoszenie Ogloszenie.pdf

Seminarium 7 XI 2011 r. (edytuj)

Wybory i Seminarium SKFiz
Termin 7 listopada 2011 r.
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Plan 19:15 Prezentacja kandydatów na prezesa SKFiz.
19:30 Rozpoczęcie tajnego głosowania.
19:30 Wykład zaproszonego gościa.
21:00 Ogłoszenie wyników wyborów.
Prelegent dr Jan Guzowski
Instytut Chemii Fizycznej PAN
Temat Krople wielokrotne: samoorganizacja, struktura i stabilność
Abstrakt Krople wielokrotne powstają z połączenia kilku kropel różnych niemieszających się cieczy. Równowagowy kształt i topologia takich kropel są tymi, które minimalizują całkowitą energię powierzchniową. W zależności od stosunków objętości powierzchnie rozdziału faz albo przyjmują kształt sferyczny, albo, jeśli nie jest to możliwe, ulegają deformacji opisanej równaniem Young'a-Laplace'a. O ile w tym pierwszym przypadku całkowita energia jest zdegenerowana ze względu na wiele możliwych konfiguracji poszczególnych segmentów, o tyle w tym drugim istnieje co najwyżej kilka lokalnych minimów, z czego tylko jedno globalne, odpowiadające konfiguracji równowagowej. Dzięki odpowiedniemu doborowi napięć powierzchniowych i stosunków objętości możliwe jest zatem zaprojektowanie kropel o ściśle określonej topologii i kształcie. Tego typu struktury znajdują wielorakie zastosowania w formulacji leków, jak również w mikroelektronice i mikrooptyce oraz w badaniach podstawowych nad samoorganizacją na poziomie mezoskopowym.
Ogłoszenie Ogłoszenie
Materiały Prezentacja Artykuł

Problem Solving 28 X 2011 (edytuj)

Problem Solving SKFiz
Termin 28 październik 2011 r
piątek, 14:00
Miejsce sala konferencyjna IFT, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent mgr Mateusz Iskrzyński
Instytut Fizyki Teoretycznej, FUW
Temat Teoria grup w fizyce
Ogłoszenie *.pdf

SEMINARIUM 24 X 2011 (prof. Danuta Kiełczewska) (edytuj)

Seminarium SKFiz
Termin 24 październik 2011 r.
poniedziałek, 19:15
Miejsce SSD, Wydział Fizyki UW,
ul. Hoża 69, Warszawa
Prelegent prof. Danuta Kiełczewska
Instytut Fizyki Doświadczalnej UW, Zakład Cząstek i Oddziaływań Fundamentalnych
Temat Neutrina - niezwykłe cząstki elementarne
Abstrakt Wykład będzie poświęcony najbardziej unikalnym cząstkom elementarnym. Przede wszystkim powiem o oscylacjach neutrin i czego dowiedzieliśmy się o masach tych najlżejszych cząstek. Następnie powiem o obserwacji neutrin z supernowej SN1987 i porównam uzyskane wtedy informacje o prędkościach neutrin z ostatnimi pomiarami w eksperymencie OPERA.
Na koniec przejdę do roli jaką odgrywają w ewolucji Wszechświata, a być może też w największej zagadce tzn. asymetrii materii i antymaterii.
Po wykładzie Wspólne wyjście do Kawiarni Antykwariat (Żurawia 45, Warszawa)
Ogłoszenie Ogłoszenie.pdf

Wizyta w Świerku 17 X 2011 r. (edytuj)

Wizyta w Świerku Spotkanie po wyjazdowe Czarnobyl 2011
Termin 17 październik 2011 r.
poniedziałek, 08:15
Miejsce spotkania przed basenem UW,
ul. Banacha 2a, Warszawa
Plan - Wyjazd spod basenu na Banacha o 8:15 zamówionym Świerkowym Busem.
- Prezentacja wyników badań z Ekspedycji naukowej Czarnobyl 2011.
- Zwiedzanie reaktora.
- Prezentacja zdjęć z wyjazdu.
- Powrót regularnym busem Świerka koszt 7zł od osoby.
Zapisy Ze względów organizacyjnych osoby chętne proszone są o wcześniejszy kontakt lp.ude.wuf|zifks#lp.ude.wuf|zifks