Bliskie Konwersatoria II Stopnia
14917284_1170740533004696_5469911045148377614_o.jpg

Idea

Bliskie Konwersatoria II Stopnia (BK2S) w zamierzeniu mają być przestrzenią do wspólnego zgłębiania nauk ścisłych i dyskusji o wybranych zagadnieniach fizyki teoretycznej (i fizyki w ogóle). W tym sensie BK2S jest kontynuatorem "Salonu Teoretycznego". Modelem jego działania są regularne spotkania przygotowywane każdorazowo przez członków BK2S. Pomysł na spotkania wywiązał się w gronie studentów I roku II stopnia na kierunku Fizyka Teoretyczna, którzy stwierdzili, że lubią ze sobą rozmawiać o fizyce. Postanowili zatem spotykać się, aby każdy mógł przedstawić obiekt swojej pracy i zainteresowań. Sposób działania i cel spotkań (wspólny wyjazd na konferencję ICPS 2017) został ustalony na spotkaniu inauguracyjnym. Żelaznym punktem każdego spotkania jest referat uczesntika Konwersatorium i wspólne wyjście integracyjne (na piwo, bilard itp.) Wspólna praca, dyskusje i integracja są środkiem do ubogacania życia studenckiego Wydziału Fizyki UW.



Jakie dostrzegamy zalety naszych spotkań?
  1. Uczestnicy dowiadują się od referenta, czym się zajmuje i poznają od kuchni jego dziedzinę badań w nieformalny sposób,
  2. Uczestnicy mają szanse wejść w szczegóły techniczne konkretnej dziedziny, zwykle pomijane na innych seminariach,
  3. Referent otrzymuje dobre (albo złe) pomysły na rozwiązanie swoich problemów, inspirowane innymi dziedzinami fizyki,
  4. W wyniku dyskusji uczestnicy mogą znaleźć wspólny obiekt zainteresowań (np. problem badawczy), nad którym zechcą wspólnie pracować,
  5. Aktualnym celem spotkań jest wspólny wyjazd na konferencję ICPS 2017 i przedstawienie referatów, które były doszlifowane w wyniku dyskusji podczas BK2S,
  6. Korzyści towarzyskie i inspiracja dla innych, by angażowali się w działania SKFizu i w życie Wydziału Fizyki.

Spotkanie inauguracyjne (Boże Ciało, czwartek, 26 V 2016, sala 1.38, Pasteura 5)

Podczas pierwszego spotkania ustalono i podpisano luźny regulamin BK2S - oczywiście w atmosferze powagi i czci dżentelmeńskich ideałów. Zasady niespisane są rozumiane same przez się. Na Sekretarza spotkań został wybrany patriota Paweł Smoliński, a na Przewodniczącego Sebastian Dawid. Po spotkaniu odbyła się potyczka w snookera, ustalająca ostateczną hierarchię wśród uczestników spotkań. Za cel spotkań został uznany wyjazd na ICPS2017 w Turynie, zdobycie tam wszystkich nagród, wyróżnień, rozsławienie naszych imion i Uniwersytetu Warszawskiego, a na końcu przejście do historii!

Następne spotkanie:

Poprzednie spotkania:

Bliskie Konwersatoria II Stopnia
Termin 12 kwietnia 2018
czwartek, 18:15
Miejsce 1.38, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent Jacek Krajczok
Instytut Fizyki Teoretycznej, FUW
Temat Operatory nieograniczone na przestrzeniach Hilberta
Streszczenie W trakcie spotkania będziemy się zajmować operatorami nieograniczonymi na przestrzeniach Hilberta. Celem ostatecznym jest twierdzenie spektralne dla operatorów samosprzężonych w wersji z miarą spektralną. Celem pośrednim wprowadzenie tzw. Z-transformaty oraz nabycie śmiałości w ścisłym (!) posługiwaniu się operatorami nieograniczonymi. Dokładny program częściowo będzie uzależniony od wiedzy słuchaczy.
Bliskie Konwersatoria II Stopnia
Termin 15 marca 2018
czwartek, 17:15
Miejsce 1.38, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent Maciej Kolanowski
Instytut Fizyki Teoretycznej, FUW
Temat Spinory bez Clifforda (część druga)
Streszczenie Spinory to piękny kawałek dość abstrakcyjnej matematyki – korzystają one z algebr Clifforda, grup Spin etc. Okazuje się jednak, że w fizycznie najbardziej interesującym wypadku (to znaczy trzech wymiarów przestrzennych i jednego czasowego) da się to wszystko obejść i drastycznie uprościć.
Podczas Konwersatorium przejdziemy przez elementarną konstrukcję spinorów w czterowymiarowej czasoprzestrzeni. Wystartujemy od omówienia grupy Lorentza oraz jej nakrycia, następnie skonstruujemy spinory i zastanowimy się czy są do czegoś przydatne. Spotkanie powinno być przystępne już dla studentów I roku.
Uwaga, planujemy kontynuować tę tematykę w przyszłym semestrze celem wprowadzenia operatora Diraca, co pozwoli nam na zagłębienie się w twierdzenia o indeksie.

Spotkania 2016/2017/2018: Lista spotkań

Kontakt

Przewodniczący: Sebastian Dawid, lp.ude.wu.tneduts|diwad.naitsabes#lp.ude.wu.tneduts|diwad.naitsabes
Sekretarz: Paweł Smoliński, lp.ude.wu.tneduts|iksniloms.lewap#lp.ude.wu.tneduts|iksniloms.lewap

Członkowie:

Sebastian Dawid, Jacek Krajczok, Kamil Serafin, Paweł Smoliński, Mariusz Tobolski, Daniel Wysocki, Karol Trzeszczkowski, Albert Wienczek,
(podkreśleni wygłosili już referat, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa)

Termin

BK2S odbywają się w czwartki o godz. 18:15, w sali 1.38 w budynku Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura 5.