SPOTKANIE 9 maja 2016 (Migdał, Bala, Kordeczka))
WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW SKFiz (obecność członków jest obowiązkowa) i "Data Science Evening"
Termin 9 maja 2016
poniedziałek, 17:15
Miejsce 1.01, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent dr PIOTR MIGDAŁ, ŁUKASZ BALA, ADAM KORDECZKA
DeepSense.io, FUW, FUW
Temat Data science - analiza danych wszelakich (Piotr), Analiza porównawcza wybranych metod uczenia maszynowego (Łukasz)
Abstrakt Piotr
Co to jest data science: programowanie, statystyka…? A może coś bliskiego fizyce, gdzie stworzymy modele opisujące świat (nie ograniczając się do energii, pędu i okolic)? Pokażę główne zagadnienia, z którymi stykam się na co dzień: przetwarzanie i eksploracja danych, wizualizacja danych, modelowanie statystyczne i uczenie maszynowe (w tym sieci neuronowe :)). Przedstawię kilku moich projektów: analiza danych maturalnych oraz TagOverflow (interaktywna mapa tematów na podstawie pytań i odpowiedzi ze Stack Exchange). Dam punkt startowy by uczyć takich technik, niezależnie czy do użycia w fizyce czy poza nią.
Łukasz
Uczenie maszynowe jest interdyscyplinarną dziedziną powstałą na styku matematyki, statystyki i informatyki. Implikacją dynamicznego rozwoju tej dyscypliny wiedzy jest rosnący zakres metod opracowanych w jej ramach, wykorzystywanych choćby do budowy modeli predykcyjnych. Przedmiotem referatu będzie analiza dwóch metod uczenia maszynowego: lasów losowychi sztucznych sieci neuronowych. W tym celu wykorzystany będzie zbiór danych o pasażerach statku Titanic, na podstawie którego zbudowane zostaną modele klasyfikacyjne pozwalające ocenić losy pasażerów.