V Obóz Naukowy SKFiz w Tatrach (2010)

Termin

Oboz_SKFiz_Tatry_2010-plakat.jpg
Miejsce Tatry
Organizator SKFiz UW
Termin początek lipca 2010 roku
Cena 10 zł jeden nocleg, 18 zł obiad
Adres Bukowina Tatrzńska
ul. Olczański Wierch 53
($49^o 20'12.10''$N $20^o 05'20.83''$E $943$m)
Tel. +48 18 20 77 595

Program

  • wykłady uczestników na wybrane przez nich tematy (każdy uczestnik wygłasza swój referat);
  • dyskusje bez ograniczeń;
  • czytanie historycznego(ych) artykułów z fizyki w wersji oryginalnej (na temat(y) wyłonione w dyskusji(ach));
  • wycieczka(i) w góry;
  • wspinaczka(i) mających legitymacje UKA lub KW.

Więcej informacji w załączniku.

Lista uczestników i referaty

Podsumowanie

Opinie

V Obóz postawił pod znakiem zapytania wczesny termin lipcowy; zgłoszeni uczestnicy mają problemy z zaliczeniem wszystkiego szybko (np. licencjaci) i muszą zrezygnować z udziału, żeby spełnić wymagania na studiach. Niemniej, mimo uszczuplonej liczby uczestników, dyskusje były żywe i ciekawe z mojego punktu widzenia: interesowało mnie w jaki sposób studenci po 1 roku i studenci po 4 roku studiów mogą się porozumiewać na temat fizyki, i jak ja sam odnajdę się w sytuacji, w której moje wypowiedzi muszą brać pod uwagę różnice między nimi. Według mnie, próba wypadła bardzo dobrze, bo uczestnicy współpracowali między sobą.

Stanisław Głazek

Mimo bardzo niskiej frekwencji myślę, że obóz był udany. Dla mnie bardzo pouczające i zachęcające było poznanie podstaw mechaniki kwantowej i rozwiązywanie ze starszym kolegą równania Schrodingera. Siłą rzeczy nie mogłem wszystkiego zrozumieć lecz myślę, że sporo wyniosłem z tego tygodnia spędzonego w górach. Bardzo ciekawe były także rozmowy z prof. Głazkiem na tematy mniej lub bardziej niezwiązane z samą fizyką. Boję się, że pod względem naukowym ucierpiał trochę Arek, gdyż ograniczaliśmy się w pewnym stopniu do mojego zrozumienia tematu, które oczywiście nie było duże. Nie mniej jednak wycieczka w góry przyniosła wiele satysfakcji z osiągnięcia zamierzonych celów i zapadnie na długo w pamięć.

Kamil Serafin

To kolejny Obóz w którym uczestniczyłem, jednak pierwszy na którym byłem najstarszym studentem. Dzięki czemu rozumiałem pozycję Kamila (studenta po 1 roku), który dzielnie próbował zrozumieć zagadnienia wykraczające poza obecnie zdobytą wiedzę na studiach. Okoliczności te pozwoliły mi się sprawdzić w nowej roli - osoby, tłumaczącej nie dużo młodszemu koledze. Moim zdaniem taka współpraca była owocna dla obu z nas. Myślę, że Koło SKFiz powinno umożliwiać/organizować takie spotkania w ciągu roku. Warto dodać, że nierozerwalną częścią Obozu są niecodzienne wycieczki w góry. W tym roku zdobyliśmy Koronę Polski - Rysy, oczywiście w nietypowy sposób. Jedynym mankamentem była niska frekwencja, która chyba wynikała z nieodpowiedniego terminu, trzeba będzie wyjaśnić tą kwestię przed kolejnym obozem, do udzialu w którym gorąco zachęcam.

Arek Trawiński

Zdjęcia

Materiały wykładowe

W trakcie sesji wykładowych był dostępny komputer, dzięki czemu była możliwość tworzenia notatek w wersji cyfrowej.

Sprawozdanie

Przebieg obozu

Obozy SKFiz w archiwum: