Wikiprojekt:SKFiz

Pomysł

Pomysł został spontanicznie zaproponowany przez Piotrka Olejniczaka na jednym z seminariów kołowych. Przyjęto w zasadzie przez aklamację.

Manifest

medium.jpg

Fizyczna iniekcja w Wikipedię
Zapewne zdarzyło Ci się nie raz przeglądać polską Wikipedię w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące fizyki bądź matematyki. Ile razy byłeś zmuszony do zmiany języka na angielski?
Przyłącz się do nas i popraw, stwórz bądź rozwiń polskie artykuły z pogranicza fizyki i matematyki (inne nauki ścisłe również mile widziane!).
Zapraszamy na popołudnie z Wikipedią w miłym gronie studentów SKFizu!

Media

Wzruszający filmik promocyjny - obejrzyj i dowiedz się wszystkiego w 1 minutę.
Nowiny, Wikiradio - wywiad nt. projektu udzielony przez Aleksandrę Klimek i Piotra Olejniczaka.

Formuła spotkań

System biblioteczny zawiesił się na 10 minut

Maraton Wikipedii tworzy nową jakość i sprawdza naszą wiedzę.
Co będziemy tam robić:
Proponowana formuła została zaadoptowana z podobnych, bardzo udanych przedsięwzięć programistycznych. W niewielkich grupkach będziemy poprawiać, tworzyć nowe i tłumaczyć hasła z fizyki i dziedzin pokrewnych. Zająć można się zarówno artykułami, które Wam wpadły w oko,jak i tymi ze specjalnie przygotowanej przez organizatorów listy tematów o różnym stopniu zaawansowania.
Jeśli ktoś nigdy nie edytował Wikipedii, niech się nie obawia, zazwyczaj na spotkaniach przewidujemy krótką pogadankę "co i jak", a wśród uczestników będą osoby doświadczone i chętne do pomocy. Działanie w grupkach tez ułatwi wdrożenie się.
Planujemy robić całodniowe spotkania raz w miesiącu w czasie weekendu.
Zapraszamy z własnym laptopem.
Staramy się, aby formuła spotkań obejmowała pizzę.

Informacje praktyczne

strona Wikiprojektu SKFiz Gorąco zachęcamy do wpisywania się jako uczestnicy (Wystarczy kliknąć [DOPISZ SIĘ] i wstawić dane o sobie, ewentualnie napisać do organizatorów/SKFizu, podając swój nick z Wikipedii).
Tam też znajdziecie stale powiększającą się bazę przydatnych informacji i linków. W szczególności, zrobiona specjalnie dla nas przez Łukasza ściąga na temat podstaw Wikipedii.
Osoby chcące pomóc w organizacji zapraszamy na grupę dyskusyjną moc.spuorgelgoog|aidepikiw-zifks#moc.spuorgelgoog|aidepikiw-zifks

Instytucje

zdj3.jpg

Przy naszym Wikiprojekcie kontaktujemy się z kilkoma instytucjami. Właśnie zostaliśmy objęcie oficjalnym patronatem Stowarzyszenia Wikimedia Polska, polskiego partnera Fundacji Wikimedia. Stowarzyszenie promuje i wspiera Wikipedię, wolną encyklopedię, a także inne projekty Fundacji Wikimedia.
Otrzymaliśmy również pomoc finansową od Laboratorium EE. Laboratorium EE to innowacyjna firmo-instytucja o profilu edukacyjno-technologicznym (informatycznym). Działa głównie w obszarze IT (tworzy całe koncepcje stron, ich funkcjonalności, zapewnia nowoczesną grafikę, teksty, redakcję i administrację) oraz EDUkacji (pokazy naukowe, warsztaty naukowe, konsultacje). Firma składa się z 3 działów: Pracownia Nowych Technologii, Pracowania Edukacji i Pokazów oraz Pracownia Konsultacji w zakresie ICT i EDU. Zespół Laboratorium EE tworzą fizycy, socjolodzy, pedagodzy oraz informatycy, dzięki czemu realizowane projekty są przemyślane z każdej strony.
Nieocenienie pomógł też Wydział Fizyki w osobie pana dziekana prof. Andrzeja Wysmołka oraz pani Agaty Meissner.
znak_laboratorium_EE.png
strona Laboratorium EE
strona Pracowni Edukacji i Pokazów

Pierwsze spotkanie

zdj1.jpg
zdj2.jpg
zdj4.jpg

Pierwsze spotkanie odbyło się 10 listopada 2012 roku. Trwało cały dzień, od 10 do 21, ale na szczęście atmosfera nie sprzyjała nudzie. Przyszło około 20 osób. Zaczęło się od pożyczenia około 40 książek - pomocy naukowych z Biblioteki Instytutu Fizyki Doświadczalnej. System biblioteczny zawiesił się na 15 minut :-)
Na spotkaniu był obecny doświadczony wikipedysta, Marek Mazurkiewicz. Zrobił nam krótką pogadankę, o tym jak powinien wyglądać artykuł na Wikipedii, o rozwiązaniach związanych z prawem autorskim przyjętym przez Wikipedię oraz o obsłudze portalu od technicznej strony. Potem przez cały czas służył nam pomocą i radą, dbając o to, by artykuły były właściwie oznaczone, napisane poprawnym encyklopedystycznym stylem, a źródła rzetelnie podane. Niezmiernie dziękujemy!
Odwiedzili nas również przedstawiciele Fundacji Wikimedia Polska, którzy nagrywali u nas odcinek swojej cotygodniowej audycji radiowej. Aleksandra Klimek i Piotr Olejniczak udzielili krótkiego wywiadu.
Po podzieleniu na małe grupki wg zaintersowań, zasiedliśmy do pisania artykułów. Pracować można było zasadniczo na dwa sposoby: tworząc artykuł samemu od podstaw na podstawie dostępnych źródeł bądź tłumacząc artykuł z Wikipedii w innym języku (w domyśle: z angielskiego.) Tworzenie artykułów pozwalało dużo się nauczyć i zmuszało do gruntownego przemyślenia danego pojęcia. Z drugiej strony wiele artykułów na angielskiej Wikipedii napisanych jest na dobrym poziomie i zdecydowanie warto je przetłumaczyć na polski. Problem stanowi tylko znajdywanie polskich odpowiedników dla angielskich terminów, które i tak są używane w wersji angielskiej przez fizyków. Jacek Puchta niestety nie mógł być obecny, ale nie przeszkadzało to pracować zdalnie. Od czego jest internet?
Formuła spotkania sprawdziła się.
Stworzone artykuły (zakończone):

  • Równania Eulera-Lagrange'a
  • BB84
  • Fizyka Arystotelesa
  • Propagacja błędu
  • Cząstka w pudle potencjału

Artykuły (do 'doszlifowania'):

  • Centymetr odwrotny
  • Rachunek wariacyjny
  • Kwantowa Grawitacja Pętlowa
  • Kwantowa dystrybucja klucza
  • Para dwoista
  • Równanie Hamiltona-Jacobiego
  • Notacja Diraca
  • Grupa renormalizacji

Raport

Zachęcamy do zapoznania się z raportem, opisującym stan projektu na początek grudnia 2012.