Table of Contents
|
Semestr letni 2007/08
KONFERENCJA: Optyka i Informatyka Kwantowa 2 (22-25 X 2008, Toruń)
W warsztatach organizowanych przez FAMO wzięli udział Radosław Chrapkiewicz i Piotr Migdał. Okazały się one świetnym sposobem na poznanie nowego materiału z optyki i informatyki kwantowej, a także kontaktu z prawdziwymi ekspertami w wymienionej dziedzinie.
Więcej informacji (a także slajdy z wykładów) na stronie
http://www.fizyka.umk.pl/famo/oik2/.
OBÓZ: Wakacyjne Warsztaty Wielodyscyplinarne 4 (24-31 VIII 2008, Wandzin k/Lublina)
W te wakacje odbyła się już czwarta edycja obozu naukowego dla studentów i licealistów. Tym razem SKFiz objął patronat nad wyjazdem (wraz z Kołem Naukowym Informatyków UW, www). Członkami Koła, którzy wzięli w nim udział, byli Marcin Kotowski (Metoda probabilistyczna, Logika a złożoność obliczeniowa), Michał Kotowski (Fizyka i matematyka baniek mydlanych, Gry nieskończone) i Piotr Migdał (Polaryzacja światła, Funkcje tworzące, Matematyczny model gry w mafię).
Strona obozu (w tym plany wykładów oraz zdjęcia i relacje):
http://warsztatywww.wikidot.com
KONFERENCJA: XXIII International Conference of Physics Students (6-13 VIII 2008, Kraków)
W XXIII edycji ICPS odbywającej się tym razem w Krakowie wziął udział Marcin Pomorski.
Strona konferencji:
http://www.icps.agh.edu.pl/
OBÓZ: III Obóz SKFiz w Tatrach (20-26 VII 2008, Bukowina Tatrzańska)
Już trzeci raz prof. Stanisław Głazek, opiekun Koła, zorganizował obóz naukowo-wspinaczkowy w Tatrach. Wzięli w nim udział Mateusz Iskrzyński (Mechanizm Higgsa), Lesław Rachwał (Spontaniczne łamanie symetrii), Lech Stawikowski (Rozpad kwarkonium), Arkadiusz Trawiński (Geometria różniczkowa w mechanice klasycznej), Przemysław Trędak (Model drgań próżni), Krzysztof Zieleniewski (Punkty Lagrange'a).
Więcej informacji na stronie III Obozu Naukowego SKFiz w Tatrach
KONFERENCJA: Sowa 2 (17-18 V 2008, Szczecin)
W konferencji w Szczecinie dotyczącej astrobiologii wziął udział Krzysztof Zieleniewski. Strona konferencji:
http://fiz.us.szc.pl/~sowa2/
Nasze zdjęcia:
http://picasaweb.google.pl/skfiz.uw/SOWA2
SPOTKANIE 12 V 2008
Poniedziałek, 19:15, SDT.
Dr hab. Marek Trippenbach, prof. UW (Katedra Optyki Kwantowej i Fizyki Atomowej, FUW) wygłosił wykład p. t. Kondensaty Bosego Einsteina w gazach atomowych.
Abstrakt
W ramach tego seminarium postaram się opowiedzieć czym są kondensaty Bosego Einsteina w gazach atomowych. Pokrótce opowiem jak udało się je otrzymać i jakie wykonano z nimi ciekawe eksperymenty. Moim zdaniem kondensat jest bardzo ciekawym układem fizycznym, ponieważ jest nowym "stanem materii". Badając jego właściwości znaleziono analogie z wieloma dziedzinami fizyki, np: optyka kwantową, optyka nieliniowa, fizyka materii skondensowanej. Badania nad kondensatami zostały uhonorowane nagroda Nobla, a od marca zeszłego roku mamy też kondensat w Polsce, w laboratorium w Toruniu. Zapraszam na spotkanie o kondensacie, a zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej na moim wykładzie monograficznym, który będę prowadził w następnym semestrze.
Dzień Fizyka jest corocznym świętem odbywającym się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
VIII Dzień Fizyka (9 V 2008)
SKFiz czynnie uczestniczyło w VIII Dniu Fizyka. Przeprowadziliśmy następujące pokazy:
- Ciekły N2 - Marcin Grzybowski
- Prążki moire - Piotr Migdał
- Soczewki Fresnela - Krzysztof Zieleniewski
- Rakieta (2H2+O2) - Mateusz Nowaczyk i Bartłomiej Szczygieł
WARSZTATY KFNRD 28 IV - 02 V 2008
Marcin Grzybowski i Piotr Migdał prowadzili warsztaty z fizyki dla szczególnie uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w Świdrze. Tematem była Akustooptyka oraz ABeCaDło optyki geometrycznej, odpowiednio.
SPOTKANIE 29 IV 2008
Wtorek, 19:15, SDT.
Prof. dr hab. Robert Hołyst (Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN)) wygłosił wykład p. t. "O dwóch paradygmatach podziału przestrzeni (geometrycznym i spektralnym), nieekstensywnej termodynamice i układach, które nie mają stanu równowagi termodynamicznej".
Abstrakt:
Omówię dwa sposoby podziału przestrzeni na komórki o ściśle określonych granicach. Jeden z nich otrzymujemy, gdy minimalizujemy obwód (w 2D) lub pole powierzchni granic (w 3D). Drugi z nich dostajemy, gdy zażądamy minimalizacji pierwszych wartości własnych Laplasjanu z warunkami brzegowymi Dirichleta na granicy komórki. Poszukiwanie rozwiązania tego drugiego problemu minimalizacyjnego poprowadzi nas w świat nieekstensywnej termodynamiki, entropii Renyi'ego i jej produkcji i układów, które z definicji nie mają stanu równowagi. Przy okazji opowiem o słabościach Lorda Kelvina i jego wielkich wpadkach naukowych i zastanowię się, dlaczego fizycy tak mocno są związani psychicznie ze swoją alma mater (czyli w naszym przypadku z Hożą).
SEMPOWISKO 19-20 IV 2008
Piotr Migdał wziął udział w SeMPowisku 2008 - studenckiej sesji wykładów, która odbyła się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wygłosił wygład p.t. Prążki moire.
HOŻARTY 19 IV 2008
Marcin Grzybowski wraz z Asią Oracz bawili publiczność pokazem z ciekłym azotem, w trakcie święta ulicy Hożej, Hożartów (www).
SPOTKANIE 14 IV 2008
Poniedziałek, 19:15, SDT.
Dr hab. Konrad Bajer (Instytut Geofizyki, FUW) wygłosił wykład O co chodzi w magnetohydrodynamice?
Abstrakt:
Omówię krótko podstawowe równania magnetohydrodynamiki. Opowiem o problemie dynama. Jeśli starczy czasu, przedstawię bardziej szczegółowo zagadnienia MHD nad którymi ostatnio pracuję (powstawanie warstw prądowych, niestabilności w magnetohydrodynamice płynu idealnego).
SPOTKANIE 17 III 2008
Poniedziałek, 19:15, SDT.
Mariusz Semczuk (student FUW) wygłosił wykład Precyzyjne pomiary spektroskopowe prostych systemów atomowych jako narzędzie testów teorii fizycznych.
Abstrakt:
Postęp w dziedzinie pułapkowania i chłodzenia jonów i atomów oraz rozwój precyzyjnych metod spektroskopii laserowej umożliwił wzrost dokładności pomiarów w fizyce atomowej. Opowiem o najnowszych eksperymentach, w których metody te zostały wykorzystane do testowania elektrodynamiki kwantowej oraz ogólnej i szczególnej teorii względności. Przedstawię także próby potwierdzenia zachowania/łamania symetrii CPT w nadchodzących eksperymentach z antywodorem.
SPOTKANIE 18 II 2008
Poniedziałek, 19:15, 138.
Poruszono szereg spraw organizacyjnych.
Drobne zmiany w zarządzie — Lech Stawikowski oddał funkcję wiceprezesa Piotrowi Migdałowi (stając się tym samym szarą eminencją).
Semestr zimowy 2007/08
SPOTKANIE 14 I 2008
Poniedziałek, 19:15, SDT.
Prof. Tomasz Dietl (Instytut Fizyki, Polskiej Akademii Nauk i Instytut Fizyki Teoretycznej UW) wygłosił wykład Nanotechnologia: gdzie jesteśmy i gdzie idziemy.
Abstrakt:
W odczycie przypomnę historię nanotechnologii oraz omówię jej związek z rozgrywającą się rewolucją informacyjną. Przedstawię też powody hojnego finansowania tej dziedziny na całym świecie, także w Polsce. Poruszę zagadnienie społecznej akceptacji nanotechnologii. Podam też kilka informacji na temat nanospintroniki, którą się zajmuję i która została wyróżniona tegoroczną Nagrodą Nobla.
Slajdy w wykładu
http://durka.info/ElektrycznySladMysli/
http://eeg.pl
LOGO KOŁA 17 XII 2007
Zakończył się nieustający konkurs na logo koła. Nowym, oficjalnym logiem została Kula (Fizyków).
SPOTKANIE 17 XII 2007
Od 19:15 wygłoszone zostały 3 krótkie (t.j. 15-minutowe) wykłady przez studentów, którzy uczestniczyli w VI OSKNF:
Jacek Puchta — Kwantowa kosmologia pętlowa,
Adam Zadrożny — Wykorzystanie PlayStation 3 do celów naukowych,
Piotr Migdał — Płytki strefowe Fresnela – soczewki dyfrakcyjne.
STRONA KOŁA 8 XII 2007
Postała nowa galeria zdjęć Studenckiego Koła Fizyki,
http://picasaweb.google.pl/skfiz.uw/.
SPOTKANIE 3 XII 2007
Dr hab. Piotr J. Durka wygłosił wykład Interfejs mózg-komputer.
Abstrakt: Interfejs mózg-komputer, czyli co można odczytać z EEG – elektrycznego śladu myśli.
Więcej w dziale Materiały z wykładów.
SPOTKANIE 27 XI 2007
Dr Andrzej Dragan wygłosił wykład połączony z dyskusją Dlaczego diabeł gra w kości?.
Abstrakt: Wychodząc z elementarnych praw teorii względności postawię hipotezę dotyczącą genezy kwantowych zjawisk nieposiadających przyczyny.
OFICJALNY ADRES E-MAIL 26 XI 2007
Otrzymaliśmy adres poczty e-mail, skfiz[na]fuw.edu.pl. Od tej pory prosimy kierować korespondencję do Kołka na ten właśnie adres. Dziękujemy za sprawne załatwienie sprawy.
ŚWIĘTO UW 24 XI 2007
Coroczna prezentacja kół naukowych Kampusu Ochota w ramach Święta UW nie odbyła się bez pokazów Studenckiego Koła Fizyki. Tym razem demonstrowaliśmy zjawiska związane z prążkami moire na tle nowego plakatu.
Dzielnie reprezentowali nas: Marcin Grzybowski oraz Piotr Migdał.
VI OSKNF, Lublin, 16-18 XI 2007
(dodane 18.11.2007)
Uczestniczyliśmy w świetnym wydarzaniu, jakim okazała się VI Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych Fizyków, która miała miejsce na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Lista naszych referatów (a zarazem i uczestników):
Kwantowa kosmologia pętlowa (Jacek Puchta), Wykorzystanie Playstation 3 do celów naukowych (Adam Zadrożny), Jak nie zobaczyć gazu, czyli efekt Ramsauera-Townsenda (Magdalena Gulewicz, Bartłomiej Szczygieł), Płytki strefowe Fresnela - soczewki dyfrakcyjne (Piotr Migdał).
Specjalne podziękowania dla Marcina Grzybowskiego za przygotowanie plakatu o działalności SKFiz. Gratulujemy organizatorom, za kształt i jakość Sesji.
Pod koniec VI OSKNF odbyło się głosowanie: „kto za rok organizuje OSKNF?”.
Wygrało je UW. :) Tym samym czujemy się zobowiązani dołożyć wszelkich starań, by nadchodzące VII OSKNF było jak najlepsze.
STRONA KOŁA
(dodane 15.11.2007)
Studenckie Koło Fizyki uzyskało nowy, prostszy adres:
http://skfiz.fuw.edu.pl.
Dziękujemy za uprzejmość OKWF!
SPOTKANIE 20 XI 2007
(dodane 14.11.2007)
Wtorek 20.11.2007 godz. 19:15, Hoża 69, sala SDT
Dr Piotr Sołtan (Katedra Metod Matematycznych Fizyki) wygłosi wykład „Nieprzemienna geometria i grupy kwantowe”.
Opowiem o filozofii stojącej za działem matematyki nazywanym „nieprzemienną geometrią” i podam kilka przykładów obiektów, które uznajemy za nieprzemienne (kwantowe) rozmaitości. Wśród nich również takie, które są „kwantowymi grupami Liego”.
Wymagania: Analiza I i II (czyli raczej dla studentów po pierwszym roku).
Podkreślam, że tym razem spotkanie ponownie odbędzie się we wtorek. :)
SPOTKANIE 13 XI 2007
Wtorek 13.11.2007 godz. 19:15, Hoża 69, sala SDT
Studenckie Koło Fizyki zaprasza na wykład:
„Krótko, intensywnie i punktualnie — femtosekundowe impulsy światła i grzebienie optyczne”
Wykład wygłosi mgr Piotr Fita (Laboratorium Procesów Ultraszybkich, IFD UW).
Podczas wykładu omówione zostaną techniki wytwarzania ultrakrótkich impulsów światła, ich własności oraz zastosowania w nauce, technice i medycynie.
Podkreślam, że tym razem spotkanie odbędzie się we wtorek. :)
SPOTKANIE 29 X 2007
Poniedziałek 29.10.2007 godz. 19:15, Hoża 69, sala SDT
29-10-2007
Piotr Migdał (student III roku MISMaP) wygłosi wykład pt. „Prawie jak interferencja - prążki moire”.
Materiały do wykładu
SPOTKANIE INAUGURACYJNE
Poniedziałek 22.10.2007 godz. 19:00
12-10-2007
Nasz opiekun, Prof. Stanisław D. Głazek wygłosi wykład pt. "Zasada asymptotycznego zbliżania się do prawdy w fizyce".
Artykuł do wykładu (też na arXiv.org)
Treść wykładu: http://cift.fuw.edu.pl/users/stglazek/ASYMPTOTYKAiPRAWDA/
NOWY ZARZĄD
09.10.2007
Dnia 08.10.2007 Walne Zgromadzenie Członków wyłoniło nowy zarząd w składzie:
Joanna Oracz — prezes
Mateusz Nowaczyk — wiceprezes
Lech Stawikowski — wiceprezes
Bartłomiej Szczygieł — sekretarz
WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW
Poniedziałek 08.10.2007, 19:00, SST
29-09-2007
W programie między innymi wybory nowego Zarządu.
WYJAZD DO ŚWIERKU
Badanie skażenia po katastrofie w Czarnobylu
24-08-2007
Zachęcamy wszystkich członków Koła do wzięcia udziału w tym projekcie badawczym. Badania próbek będą przeprowadzone na początku listopada. Jednak najpierw trzeba je zebrać. Lista wytypowanych miejsc, oraz inne szczegóły projektu znajdują się na forum Na mapie znajduje się obecnie kilka błędów, jednak w ciągu najbliższych dni będą one poprawione. Prosimy o zgłaszanie miejsc, z których chcecie pobrać próbki, w wątku na forum lub e-mailem.